EUROPEJSKI TRYBUNAŁ PRAW CZŁOWIEKA

Napotnik v. Rumunia
33139/13

WYROK ETPCz z dnia 20-10-2020 r.
skład trybunału:

Izba

przedmiot:

Dyskryminacyjne przeniesienie ze stanowiska

wzorce kontroli:

Art. 1 Protokołu nr 12 do EKPCz

 

„1. Korzystanie z każdego prawa przewidzianego w prawie powinno być zapewnione bez dyskryminacji wynikającej z takich powodów, jak płeć, rasa, kolor skóry, język, religia, przekonania polityczne lub inne, pochodzenie narodowe lub społeczne, przynależność do mniejszości narodowej, majątek, urodzenie lub z jakichkolwiek innych przyczyn.
2. Nikt nie może być dyskryminowany przez jakiekolwiek władze publiczne z któregokolwiek z powodów wymienionych w ustępie 1. ”

rozstrzygnięcie:

  • Brak naruszenia art. 1 Protokołu nr 12 do EKPCz [jednomyślnie]

stan faktyczny:

Skarżąca jest dyplomatką. Pracę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Rumunii podjęła dnia 01.10.2002 r. Po wygraniu konkursu organizowanego przez wskazane ministerstwo Skarżąca została mianowana na urzędnika konsularnego przy ambasadzie Rumunii w Lublanie na czteroletnią kadencję. Pracę w placówce rozpoczęła dnia 02.03.2007 r. na stanowisku Trzeciego Sekretarza. Do jej obowiązków należała przede wszystkim bieżąca obsługa obywateli Rumunii przebywających na terytorium Słowenii.

 

W kwietniu 2007 r. Skarżąca wyszła za mąż i zaszła w ciążę. W związku z przebiegiem ciąży Skarżąca skorzystała z przysługującego jej urlopu w roku 2008. Podczas jej nieobecności w ambasadzie została przeprowadzona wizytacja. W jej wyniku Skarżąca została pociągnięta do odpowiedzialności dyscyplinarnej za zaniechania, których dopuściła się przed urlopem. Skarżąca w piśmie do ministerstwa wskazała, że nie miała możliwości odniesienia się do stwierdzeń poczynionych przez wizytatorów, a także podniosła, że przypisane jej zostały zaniechania innych urzędników.

 

Dnia 19 .01.2009r. , po powrocie do ambasady, Skarżąca poinformowała przełożonego o ponownym zajściu w ciążę. Tego samego dnia ambasador złożył „roczną ocenę pracy” (annual performance evaluation), która pozytywnie oceniała działania Skarżącej, ale jednocześnie wskazywała, że z racji na dużą częstotliwość nieobecności Skarżąca nie powinna dalej piastować stanowiska.

 

Decyzją właściwego ministra z dnia 20.01.2009 r. Skarżąca przestała piastować stanowisko Trzeciego Sekretarza.

główne tezy:
  • Pojęcie „dyskryminacji” należy interpretować zgodnie z zasadą określoności prawa. Nie można zatem przyjąć, że pojęcie to na gruncie art. 14 EKPCz znaczy co innego niż w art. 1 Protokołu nr 12 do EKPCz. (§ 69)

 

  • O dyskryminacji można mówić tylko w przypadku różnego traktowania grupy wyodrębnionej na podstawie posiadania lub nieposiadania konkretnej cechy. Jednocześnie porównywane grupy nie muszą być ze sobą tożsame za wyjątkiem cechy stanowiącej podstawę wyodrębnienia dyskryminowanej grupy. (§ 71)

 

  • Różne traktowanie podobnych grup jest dopuszczalne w świetle EKPCz, jeżeli jest uzasadnione. (§ 79)

 

  • W realiach niniejszej sprawy pozbawienie sprawowania funkcji w placówce dyplomatycznej nie może być uznane za przejaw dyskryminacji, ponieważ Skarżąca została jedynie przeniesiona ze stanowiska, a nie wydalona z korpusu służby dyplomatycznej. Jednocześnie przeniesienie ze stanowiska nie nastąpiło w drodze postępowania dyscyplinarnego, a kariera służbowa Skarżącej „nie ucierpiała na tym”. (§ 82-86)
odszkodowanie:

koszty postępowania:

powiązane sprawy:

Fábián v. Węgry (78117/13)

Sejdić i Finci v. Bośnia i Hercegowina (27996/06)

Thlimmenos v. Grecja (34369/97)

akty normatywne:

Ustawa równościowa (Equal Opportunity Act no. 202/2002)
– Art. 21
„Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę, jeżeli:
(a) pracownik jest w ciąży;
(b) pracownik korzysta z urlopu w związku z przebiegiem ciąży;
(c) pracownik korzysta z urlopu macierzyńskiego.”
[(1)  An employer shall not terminate a work contract in the following cases:
(a)  [in the case] of a [pregnant worker], for reasons directly connected to her condition;
(b)  [in the case] of a worker who is on leave due to risks connected to maternity;
(c)  [in the case] of a worker who is on maternity leave]

 

Regulamin służby dyplomatycznej i konsularnej (Statute of the Diplomatic and Consular Corps no. 269/2003)
– Art. 3
„Dla stanów nieuregulowanych przepisami niniejszego regulaminu stosuje się postanowienia kodeksu pracy i przepisy dotyczące służby cywilnej.”
[The general provisions of labour law and those of the statute of civil servants complement the provisions of the statute of the Romanian diplomatic and consular corps, unless otherwise stated in the present law]

słowa kluczowe:

Dyskryminacja; płeć; macierzyństwo; art. 14 EKPCz; art. 1 Protokołu nr 12 do EKPCz

autor omówienia:

Michał Macidłowski