EUROPEJSKI TRYBUNAŁ PRAW CZŁOWIEKA

Kuzmina i Inni v. Rosja
66152/14 i in.

WYROK ETPCz z dnia 20-04-2021 r.
skład trybunału:

Izba

przedmiot:

Warunki legalności prowokacji policyjnej

wzorce kontroli:

Art. 6 ust. 1 EKPCz
„Każdy ma prawo do sprawiedliwego i publicznego rozpatrzenia jego sprawy w rozsądnym terminie przez niezawisły i bezstronny sąd ustanowiony ustawą przy rozstrzyganiu o jego prawach i obowiązkach o charakterze cywilnym albo o zasadności każdego oskarżenia w wytoczonej przeciwko niemu sprawie karnej. Postępowanie przed sądem jest jawne, jednak prasa i publiczność mogą być wyłączone z całości lub części rozprawy sądowej ze względów obyczajowych, z uwagi na porządek publiczny lub bezpieczeństwo państwowe w społeczeństwie demokratycznym, gdy wymaga tego dobro małoletnich lub gdy służy to ochronie życia prywatnego stron albo też w okolicznościach szczególnych, w granicach uznanych przez sąd za bezwzględnie konieczne, kiedy jawność mogłaby przynieść szkodę interesom wymiaru sprawiedliwości.”

rozstrzygnięcie:

  • Naruszenie art. 6 ust. 1 EKPCz [jednomyślnie]

stan faktyczny:

Skarżący to dziewięciu obywateli rosyjskich. W latach 2013–2015 zostali oni skazani w różnych częściach Rosji za handel narkotykami (lub inne przestępstwa podobne), na kary pozbawienia wolności od dwóch lat i sześciu miesięcy do dziesięciu lat pozbawienia wolności. Wszyscy Skarżący w toku procesów karnych powołali się na nielegalną prowokację policyjną. Do prowokacji (zakupu kontrolowanego) używano przeważnie osób wcześniej zatrzymanych przez FSKN (federalną służbę ds. narkotyków), zwolnionych warunkowo z zakładów karnych lub uzależnionych od narkotyków. W kilku przypadkach Skarżący wyjaśniali, że prowokatorzy byli bardzo nachalni. Przeważnie Skarżący znali też prowokatorów. W ocenie Skarżących FSKN nie miała wystarczających informacji, aby przeprowadzić prowokację. W niektórych sprawach sądowych nie ujawniono także niektórych istotnych informacji odnoszących się do prowokacji. We wszystkich przypadkach sądy orzekające, powołując się na różne uzasadnienia, odmówiły uznania prowokacji policyjnych za nielegalne.

główne tezy:
  • Konwencja nie zabrania używania prowokacji policyjnej, ale z drugiej strony policja nie może podżegać do popełnienia przestępstwa. (§ 85) Granicę legalności prowokacji policyjnej wyznaczają testy: materialny i proceduralny. (§ 86)

 

  • W ramach testu materialnego ETPCz ocenia, czy postawa służb była „zasadniczo pasywna”. Władze krajowe muszą obiektywnie ocenić – w ramach dostępnego materiału – że przestępstwo zostałoby popełnione nawet bez prowokacji służb. Podejmując decyzję o prowokacji policyjnej, służby powinny dysponować informacjami chociaż o przygotowywaniu przestępstwa, na przykład uzyskanymi poprzez podsłuch. Z pewnością nie jest dopuszczalne zarządzenie prowokacji natychmiast po uzyskaniu informacji, bez jakiejkolwiek weryfikacji tej informacji. (§ 87–88)

 

  • Jeżeli służby posługują się prowokatorami, którzy nie są funkcjonariuszami, należy oceniać zachowanie nie tylko służb, ale także prowokatora. (§ 89)

 

  • W sprawach prowokacji musi istnieć przejrzysta i przewidywalna procedura udzielania zgody na kontrolę operacyjną. Zgody takiej powinien w zasadzie udzielać sąd. (§ 90)

 

  • W ramach testu proceduralnego ETPCz bada, czy sądy krajowe prawidłowo odpowiedziały na zarzut nielegalności prowokacji policyjnej. Chociaż ETPCz nie wyznacza konkretnych środków reakcji na taki zarzut, sąd powinien dokonać dogłębnego i konkluzywnego rozstrzygnięcia tej kwestii. Nadto zasada równości broni wymaga przesłuchania prowokatorów. Ciężar dowodu na legalność prowokacji spoczywa na oskarżycielu. (§ 91–94)

 

  • W realiach sprawy służby krajowe opierały się głównie na informacjach od nieujawnionych źródeł, względnie od osób, które następnie zostały prowokatorami. Służby krajowe w żadnej ze spraw nie podjęły dodatkowej próby weryfikacji uzyskanych informacji. (§ 98–100) Służby krajowe podejmowały decyzje o prowokacji samodzielnie, bez jakiegokolwiek nadzoru sądu. Decyzje te zawierały lapidarne uzasadnienia, niepozwalające ustalić przyczyn lub celu przeprowadzanych prowokacji. (§ 101) W każdej ze spraw sądy krajowe niewłaściwie odpowiedziały na zarzut nielegalności prowokacji. W żadnej ze spraw oskarżenie nie udowodniło bowiem istnienia wcześniejszego zamiaru popełnienia przestępstwa przez oskarżonych, a utajnienie części informacji (w tym co do źródeł informacji) nie zostało w przekonujący sposób uzasadnione. (§ 103) Nie ma wątpliwości, że te uchybienia prowadzą do naruszenia art. 6 ust. 1 EKPCz i są częścią problemu systemowego, zidentyfikowanego przez ETPCz we wcześniejszych sprawach przeciwko Rosji (Veselov i Inni v. Rosja, Lagutin i Inni v. Rosja). (§ 104–105)

 

  • Trybunał otrzymywał w ostatnich latach wiele skarg dotyczących tego samego problemu, i to nawet odnoszących się do prowokacji policyjnych przeprowadzonych już po wcześniejszych wyrokach ETPCz i wytycznych rosyjskiego Sądu Najwyższego, które miały naprawić sytuację. Podstawowym błędem, który nie został naprawiony, jest brak właściwych gwarancji proceduralnych nakazujących wydawanie decyzji o podjęciu prowokacji przez niezależny organ. A zatem należy nakazać Rosji, aby decyzje o prowokacji były wydawane przez sąd w ramach jasnej i przewidywalnej procedury. (§ 108–120)
odszkodowanie:

koszty postępowania:

powiązane sprawy:

Veselov i Inni v. Rosja (23200/10 i in.)

Lagutin i Inni v. Rosja (6228/09 i in.)

Bannikova v. Rosja (18757/06)

akty normatywne:

§ 45 zawiera odesłanie do § 62–66 orzeczenia Lagutin i Inni v. Rosja (http://hudoc.echr.coe.int/eng?i=001-142518), w którym znajduje się wyciąg z ustawy o kontroli operacyjnej z 12 sierpnia 1995 r. (nr 144-FZ). Kontrola operacyjna ma na celu wykrywanie oraz zapobieganie przestępstwom oraz wykrycie osób za nie odpowiedzialnych (art. 2). W ramach kontroli operacyjnej dopuszcza się m.in. zakup kontrolowany (art. 6 pkt 4). Kontrola operacyjna jest dopuszczalna jedynie w ramach trwającego postępowania karnego lub kiedy uprawnione organy są w posiadaniu informacji o popełnieniu lub planowaniu popełnienia przestępstwa lub o osobach, które zamierzają popełnić, popełniają lub popełniły przestępstwo, a nie ma wystarczających dowodów do wszczęcia postępowania karnego (art. 7). Tylko niektóre formy kontroli operacyjnej (nie ma w tym katalogu zakupu kontrolowanego) wymagają zgody sądu (art. 9). Uzyskane dowody mogą być użyte w postępowaniu sądowym pod warunkiem legalności ich uzyskania (art. 11). Od 2007 r. art. 5 ustawy zabrania prowadzenia działań operacyjnych, wywołujących przestępstwo lub podżegających do popełnienia przestępstwa.

 

W 2006 r. Plenum Sądu Najwyższego Federacji Rosyjskiej wydało wytyczne co do wykładni prawa w sprawie kontrolowanych zakupów narkotyków. Dowody uzyskane w ramach kontroli operacyjnej zostały uznane za dopuszczalne, o ile zostały uzyskane legalnie. U oskarżonego zamiar handlu narkotykami powinien powstać niezależnie od działań służb lub prowokatorów. Z dowodów musi wynikać wypełnienie przez oskarżonego wszystkich znamion czynu zabronionego. [§ 47] Jeżeli Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził naruszenie art. 6 EKPCz w aspekcie nielegalności prowokacji policyjnej, postępowania karne w Rosji były wznawiane na podstawie art. 415 § 5 rosyjskiego kodeksu postępowania karnego. [§ 49]

słowa kluczowe:

Prowokacja policyjna; kontrola operacyjna; prawo do sądu; uczciwość procesu; handel narkotykami

autor omówienia:

Emil Śliwiński