EUROPEJSKI TRYBUNAŁ PRAW CZŁOWIEKA

P.T. v. Mołdawia
1122/12

WYROK ETPCz z dnia 26-05-2020 r.
skład trybunału:

Izba

przedmiot:

Obowiązek ujawniania informacji medycznych o charakterze wrażliwym w dokumentach wojskowych

wzorce kontroli:

art. 8 ust. 1 EKPCz

 

„Każdy ma prawo do poszanowania swojego życia prywatnego i rodzinnego, swojego mieszkania i swojej korespondencji”

rozstrzygnięcie:

  • naruszenie art. 8 EKPC [jednomyślnie]

stan faktyczny:

Skarżący urodził się w 1978 r., mieszka w m. Sângera w Mołdawii i jest nosicielem HIV. W 2011 r. Skarżący poddał się obowiązkowym badaniom medycznym w jednostce wojskowej w Kiszyniowie w celu uregulowania stosunku do służby wojskowej i otrzymania książeczki wojskowej. Personel medyczny został poinformowany przez Skarżącego o jego stanie zdrowia i potwierdził pozytywny wynik ponownego testu na obecność HIV w organizmie pacjenta. 11 lipca 2011 r. jednostka wydała Skarżącemu certyfikat zastępczy w miejsce książeczki wojskowej, który zaświadczał, że Skarżący jest zwolniony z obowiązku odbywania służby wojskowej zgodnie z odpowiednimi przepisami i uwidaczniał, że przyczyną zwolnienia jest zakażenie HIV przez wskazanie odpowiedniego kodu. Certyfikat został sporządzony i wydany na podstawie wzoru opublikowanego w zarządzeniu rządowym nr 864 z 17 sierpnia 2005 r., ogłoszonego w dzienniku publikacyjnym i zawierającym listę przyporządkowującą kod odpowiedniemu opisowi jednostki chorobowej.

 

W toku rozpatrywania wniosku o wydanie dowodu osobistego złożonego przez Skarżącego w 2011 r. był on zobowiązany na podstawie prawa do przedłożenia książeczki wojskowej lub certyfikatu zastępczego. Skarżący wypełnił ten obowiązek i przedłożył certyfikat zastępczy.

 

6 listopada 2012 r. Sąd Konstytucyjny Mołdawii orzekł o częściowej niezgodności zarządzenia rządowego nr 864 z 17 sierpnia 2005 r. w zakresie obowiązku ujawniania niektórych informacji medycznych na dokumentach wojskowych. Przepisy zarządzenia niezgodne z Konstytucją zostały następnie uchylone przez Rząd zarządzeniem rządowym nr 135 z 22 lutego 2013 r.

główne tezy:
  • Gromadzenie, przechowywanie i wykorzystywanie informacji dotyczących życia prywatnego przez organy władzy publicznej stanowi naruszenie praw konwencyjnych, w szczególności jeśli przetwarzanie dotyczy informacji o charakterze wysoce wrażliwym i osobistym, np. informacji dotyczących zdrowia fizycznego lub psychicznego oznaczonej osoby (§ 26).

 

  • Mając na uwadze istotność ochrony informacji dla skutecznej ochrony prawa do poszanowania życia prywatnego, margines uznania dostępny państwom-stronom w kształtowaniu prawa krajowego i praktyki administracyjnej jest w tego rodzaju sprawach jest raczej wąski (§ 27).

 

  • Trybunał nie może wyręczać państwa-strony ani organów stosujących prawo krajowe w poszukiwaniu celu, jaki mają lub miały realizować ograniczające prawa i wolności konwencyjne przepisy prawa krajowego (§ 29).
odszkodowanie:

4000 EUR

koszty postępowania:

1500 EUR

powiązane sprawy:

Rotaru v. Rumunia (28341/95)

S. i Marper v. Zjednoczone Królestwo (30562/04)

Y.Y. v. Rosja (40378/06)

Surikov v. Ukraina (42788/06)

akty normatywne:

Mołdawska ustawa o postępowaniu administracyjnym (nr 793-XIV z 10 lutego 2000 r.).

 

Mołdawska ustawa o dokumentach tożsamości w krajowym systemie paszportowym (nr 273-XIII z 9 listopada 1994 r.).

 

Mołdawska ustawa o przygotowaniu obywateli do obrony ojczyzny (nr 1245-XV z 18 lipca 2002 r.).

 

Zarządzenie Ministra Obrony Narodowej Mołdawii nr 177 z 2003 r. w sprawie Standardów Medycznych (wyciąg):

§ 5. W przypadku zaburzenia działania układu odpornościowego o charakterze wrodzonym lub nabytym, któremu towarzyszą zmiany patologiczne w układzie krwiotwórczym lub innych narządach, zdolność do służby wojskowej i specjalizacji wojskowej ustala się w zależności od stopnia negatywnego wpływu na ten układ lub narząd, zgodnie z odpowiednimi przepisami Standardów Medycznych.

[§ 5. In the case of immunodeficiency disorders with a congenital or acquired character, accompanied by pathological changes in the haematopoietic system or other organs, the fitness for military service and military specialisation shall be determined depending on the degree to which the functioning of the organ or organ system is affected, in accordance with the relevant paragraphs of the Medical Standards]

słowa kluczowe:

Prawo do prywatności; informacje medyczne; służba wojskowa; HIV; zdrowie

autor omówienia:

Maciej Gorazdowski